Sesje Rodzinne w pandemii – lifestyle z noworodkiem

SESJA LIFESTYLE W WASZYM DOMU

Czym jest sesja Lifestyle?

Tak jak zmienia się Rodzina, tak zmieniają się trendy. Również te, w fotografii. Od kilku lat obserwujemy odchodzenie od stylizowanych, pozowanych i ustawianych zdjęć, na rzecz spontanicznych i pełnych emocji sesji. To, co w nich najcenniejsze, to prawdziwi Wy. To fotografie, pokazujące przede wszystkim Was. Takimi jacy jesteście na co dzień, bez przebierania i specjalnych ustawień. Wy – przy kawie, z książką w ręce, podczas rysowania kredkami, zabawy lalkami itp. To sesja rodzinna, dla par lub noworodkowa, ale wykonywana w naturalnym dla Was otoczeniu. Zazwyczaj jest to Wasze mieszkanie, dom i ogród, najbliższy plac zabaw lub ulubiony park, w którym bywacie.

Jaka to sesja?

Zapytacie, czy to takie zwyczajne fotki, jak z komórki? Nie do końca, pomijam najważniejszy aspekt, że w zdjęciach robionych przez jednego z członków rodziny, zazwyczaj ta osoba jest nieobecna na wspólnych zdjęciach. Sesja Lifestyle, to sesja naturalna i inspirowana codziennym życiem Waszej Rodziny. To sesja pełna emocji, to Wasze spojrzenia, naturalne uśmiechy, przytulenia, ale w naszym, artystycznym ujęciu. Wrażliwość i doświadczenie pozwala nam na „wyłapywanie” Waszych najprawdziwszych spojrzeń i gestów, które złożą się na najpiękniejszą, bo Waszą, historię. Te momenty zostaną już z Wami na zawsze, kiedykolwiek zapragniecie, będziecie mogli do nich wrócić.

Jak się to odbywa?

Sesja Lifestyle, to również nie do końca sesja bez planu, jak mogłaby sugerować nazwa. Prowadzimy Was delikatnie przez całą sesję w taki sposób, aby wydobyć określone emocje czy gesty. To wskazówki dotyczące wspólnej zabawy, gilgotek, przytulasów. Niewykluczone, że weźmiecie udział w bitwie na poduszki lub wielkim preclu. To wszystko sprawi, że szybko zapomnicie o naszej obecności, a zaczniecie się po prostu bawić sami ze sobą. Nasze zadanie będzie wtedy polegało na wychwyceniu tych momentów, gdy Dzieci się do Was przytulają, oddają Wam swój najsłodszy uśmiech, albo Tata z Mamą obdarzają się głębokim spojrzeniem pełnym czułości.

Podczas takiej sesji, przede wszystkim podążamy za dziećmi. Gdy maluchy potrzebują chwili przerwy by się położyć lub przytulić – wspaniale. Nie ma piękniejszych ujęć, jak spokojny maluszek wtulony w Mamę lub Tatę. Dajemy dzieciom maksymalną ilość uwagi i czasu, swobody i pamiętamy o ich potrzebach. Gdy dziecko jest zmęczone, dajmy mu chwilę odetchnąć. Mamy dla Was cały dzień, pozwól na chwilę odpoczynku, ułóż go przy sobie, przytul. Twój Maluch nawet nie zorientuje się, że to cenne ujęcia.

Nie ingerujemy w Wasze zachowania, kluczem do sukcesu są Wasze najbardziej naturalne reakcje i (czasami) najbardziej szalone pomysły Dzieci. To właśnie ta spontaniczność jest kwintesencją sesji Lifestyle.

Przygotowania do sesji Lifestyle

Najlepsze przygotowania to ich brak – chciałabym powiedzieć, ale nie tak do końca. Wprawdzie sesja nie będzie polegała na zastyganiu przez Was w określonych pozycjach, ale byłoby fajnie, gdybyście wyciągnęli z szafek różne ciekawe rzeczy. Album ze starymi zdjęciami rodziców, ulubione książki Waszych dzieci, puzzle, klocki, wszystko na co macie ochotę. Każda koncepcja będzie dobra. Najważniejsze, żebyście byli nastawieni na czas przytulania, śmiechu i zabawy. To rodzice wiedzą najlepiej, jaką zabawę lub zabawkę dzieci lubią najbardziej. Kiedy (i jak) należy je rozśmieszyć, a kiedy utulić w ramionach.

Uwielbiamy na tych sesjach skoki, samoloty pod sufitem, precelki i zawijańce, dosłownie wszystko, co Was bawi i rozśmiesza Wasze dzieci. Zastanówcie się nad tym jeszcze przed sesją. To zadanie, zazwyczaj „zlecamy” Tatom, którzy są zachwyceni informacją, że nie będą musieli patrzyć prosto w obiektyw.

Sesja fotograficzna, oparta na prawdziwych i spontanicznych momentach, to klucz do naturalnych ujęć pełnych emocji. Dlatego prosimy również Was, Rodziców, o zaangażowanie i współpracę.

Jak uprzedzić dzieci?

Często słyszę pytanie, jak uprzedzić dziecko o sesji. Z doświadczenia wiemy, że to kwestia indywidualna. Zbyt często słyszałam od mam, że dziecko uwielbia pozować, po czym okazywało się, że miało do tego okazję tylko przed komórką mamy. Pojawiał się ktoś obcy, a dziecko paraliżowała nieśmiałość.

Dajcie nam kilka minut na zapoznanie się z Waszymi dziećmi. Zazwyczaj potrzebujemy tylko tyle, żeby je do siebie przekonać. Uwielbiamy maluchy, które zawsze odwzajemniają naszą sympatię.

Najważniejsze, żebyście nie mieli oczekiwań wobec swoich dzieci. Zwłaszcza tych malutkich. Każde z nich ma swoją energię i pomysły. I to właśnie one zazwyczaj narzucają „scenariusz” Waszej sesji. Bądź tu i teraz, a przede wszystkim zrelaksuj się. Pod żadnym pozorem na dzieci nie wolno krzyczeć, strofować czy krytykować. Fatalnym pomysłem jest dawanie instrukcji „stań ładnie, uśmiechnij się”. A Ty wiesz, jak stanąć ładnie? Dzieci uśmiechają się spontanicznie i tylko te uśmiechy są warte utrwalenia na fotografiach. A wierz mi, jest mnóstwo sposobów na ich wywołanie. Są dzieci, które są z natury poważne, zamyślone, refleksyjne. Skoro to ich naturalna mimika, zostawmy je właśnie tak. Nie zmuszajmy do uśmiechu na siłę.

Wszystko co potrzebujemy, to naturalne reakcje Waszych dzieci, przygotujmy wszystko tak, by je wywołać i utrwalić.

Czy nasz dom się nadaje?

W przypadku sesji domowych, zawsze, ale to zawsze pojawia się obawa „czy nasze mieszkanie się nadaje?”. Robiliśmy zdjęcia w różnych miejscach – w apartamentach, w kawalerkach, w małych i dużych mieszkaniach. Nie zawsze wyglądały jak katalog z IKEA. Za to były wyjątkowe i najpiękniejsze, ponieważ były Waszymi Domami Rodzinnymi.

Możecie nie mieć skończonego remontu, możecie wynajmować mieszkanie zupełnie nie w Waszym guście. Lub mieszkać z rodzicami i mieć do dyspozycji jeden pokój, ale jeżeli się kochacie to naszym zadaniem jest pokazać właśnie Waszą miłość! Mieszkanie jest tylko tłem. Za parę ładnych lat i tak wrócicie do tych zdjęć z sentymentem i uśmiechem. Właśnie w tych pierwszych mieszkaniach, zaczynają się Wasze wspólne historie!

Jedno o co zawsze prosimy, to aby mieszkanie było „ogarnięte”. To znaczy bez zbędnych butelek, naczyń, rozrzuconych przedmiotów i ubrań. Z doświadczenia wiemy, że na gotowych fotografiach, przedmioty te odciągają wzrok widza od głównych bohaterów zdjęć, czyli Was.

Nie martwcie się również o światło. Poradzimy sobie z każdym oknem i doświetleniem. Nasze jasne obiektywy i aparaty o dużej czułości, radzą sobie we wszystkich warunkach. Od mrocznych kościołów po apartamenty zalane ostrym, letnim słońcem.

Sesja Lifestyle z Noworodkiem

Przede wszystkim dlaczego sesja Lifestyle w Waszym domu a nie w studio? Jak wyjaśniałam wcześniej, chcemy, żeby zdjęcia były dla Was prawdziwym wspomnieniem tych pierwszych dni razem, spędzanych właśnie w tym konkretnym miejscu, pokoju, łóżeczku. Osobiście uwielbiamy zdjęcia Noworodków w objęciach Rodziców, w naturalnym otoczeniu i takie zdjęcia robimy.

Na bezpieczną i przyjemną dla wszystkich sesję Lifestyle w domu z noworodkiem, składa się kilka czynników. Doświadczenie, spokój, cierpliwość, ciepło, higiena, rozmowa i …przygotowanie. Jeśli w przypadku starszych dzieci, możemy pójść „na żywioł”, tak w przypadku sesji z niemowlęciem, szczegółowe przygotowanie odgrywa kluczową rolę. Zawsze bardzo obszernie odpowiadam na Wasze wątpliwości i zapytania. Niemowlęta są swoistymi czujnikami Waszych nastrojów, szczególnie Matki, zatem redukcja napięcia, jest niezbędna. Moim zadaniem jest sprawić, byście czuli się spokojnie i komfortowo.

 

Sesję prowadzimy w rytmie Waszego Dzieciątka. Nie wpadamy z aparatami i nie robimy zdjęć od progu. Podczas tej sesji całkowicie ufam Andrzejowi, który robi zdjęcia, podczas gdy ja skupiam się na idealnym położeniu i poprawianiu Was, kocyków, ubrań, bezpieczeństwie Maluszka i prawidłowym ułożeniu. Nie robimy tego w pośpiechu. Zresztą to jest nasz znak firmowy – jedna sesja dziennie. Najważniejsza jest higiena – czyste ręce, spięte włosy, bezpieczna odzież. Dbamy o bezpieczne i asekurowane ułożenie Dzidziusia, dbamy, by zawsze było mu ciepło. Gdy Maluszek zasypia, pozwalamy Wam odetchnąć lub pracujemy tylko z Wami.

Kiedy najlepiej wykonać sesję noworodkową?

W sesjach Lifstyle wiek Niemowlęcia nie ma tak ogromnego znaczenia, ponieważ wykonujemy zdjęcia w naturalnym dla Was środowisku. Dziecko przeważnie leży w Waszych ramionach, w łóżeczku, nie przebieramy go, nie nakładamy czapeczek, wianuszków, nie zawijamy i nie układamy w kwiatkach i koszykach. Dbamy o komfort Waszego Maleństwa i przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. Sesje z noworodkami wykonujemy między drugim a 6 tygodniem życia Waszego Dziecka.

Co z karmieniem podczas sesji?

Sesja noworodkowa zazwyczaj trwa 2h więc warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu, ponieważ przebieg sesji reguluje Wasz maluch. W ten czas wliczone jest karmienie, pielęgnacja oraz obowiązkowy czas na Waszą bliskość. Spokojnie przygotujemy malucha do zdjęć, nakarmicie Go i tym samym zwiększymy szanse, że prześpi całą sesję nie wiedząc co się dzieje dookoła.

Osobiście uwielbiam zdjęcia „milky way” czyli Mama karmiąca. Każdy bez wyjątku uśmiecha się do tych zdjęć, tym bardziej, że poza Waszą bliskością nie pokazujemy bardziej intymnych szczegółów. Te zdjęcia to dodatkowy bonus z tej niezwykłej sesji, a Rodzice, którzy zdecydowali się na te zdjęcia, do dziś z dumą prezentują je wszystkim znajomym.

W co się ubrać?

Przygotujcie sobie proszę dwa komplety ubrań potrzebnych do ujęć rodzinnych: jasnych (białe, kremowe, écru) i nieco ciemniejsze, ale nadal w kolorach bazowych (popielaty, beżowy, granatowe). Ważne aby współgrały ze sobą kolorystycznie. Najlepiej sprawdzą się tkaniny i ubrania gładkie, koszule/sukienki bez napisów, bez wzorów. Proszę Was również o wyprasowanie ubrań, niektórych zagnieceń, zwłaszcza z lnianej odzieży, nie jestem w stanie „wyprasować” podczas retuszu. Warto również mieć przygotowaną awaryjną zmianę, na wypadek ubrudzenia.

Jeśli chodzi o dół, to ta sama zasada – gładko jasno lub szaro, proste, wygodne materiały. Mogą być nawet dżinsy lub inne proste spodnie. Warto jednak pamiętać, by ubraia były ze sobą spójne.

A w co ubrać Maleństwo?

Warto przygotować dwie pary prostych body, najlepiej bez napisów i w stonowanych kolorach na przebranie. Jeśli jednak macie w swojej garderobie coś bardziej szalonego, zawsze możemy Dzidzię ubrać. Pamiętajcie, że na zdjęciach to Wy i Wasz mały Cud jesteście najważniejsi, a nie ubranie. Chcemy, żebyście przede wszystkim zadbali o swój komfort i wygodę. Chcemy pokazywać na fotografiach przede wszystkim Was, a nie robić reklamę marce odzieżowej.

Makijaż

Droga Mamo! Decydując się na naszą sesję możesz również skorzystać z usług profesjonalnej makijażystki. Musisz nam tylko o tym powiedzieć przed sesją, abyśmy mogli zgrać terminy. Jeśli chcesz wykonać go sama w domu to pamiętaj proszę aby był mocniejszy niż na co dzień.

Co do fryzury nie mamy żadnych wytycznych, no może prócz jednej: zrób taką w jakiej będziesz się czuła najlepiej i miej pod ręką szczotkę lub grzebień.

A teraz sugestie również dla Panów Warto zadbać o skórę dłoni i paznokci. Podczas ujęć rodzinnych robimy zbliżenia maluszka w Waszych dłoniach i objęciach. Jeśli macie suchą skórę nawilżajcie dłonie ulubionym kremem.

Sucha skóra Maluszka

Od kilku/ kilkunastu dni Wasz noworodek przystosowuje się do nowego otoczenia. Zapewne w wielu miejscach skóra łuszczy się w mniejszym lub większym stopniu. W najbardziej problematyczne miejsca można wmasować przed sesją odrobinę oliwki lub kremu, który używacie do pielęgnacji Noworodka.

Starsze Rodzeństwo na sesji

Jeżeli nasz mały model nie jest Waszym pierwszym dzieckiem to koniecznie, to koniecznie powinniście być w komplecie na zdjęciach. To ma być dla Was wspaniała rodzinna pamiątka i nie wyobrażamy sobie aby rodzeństwa zabrakło na zdjęciach. Prosimy jedynie abyście dali nam wcześniej znać ile osób będzie na sesji i w jakim wieku są Wasze dzieci. Da nam to możliwość odpowiedniego zaplanowania przebiegu sesji. W przypadku znudzenia się starszych maluchów, Tata może zabrać na dwór starsze rodzeństwo, a my będziemy mogli skupić się na portretowaniu Noworodka. Dzieci ubierzcie tak, by były spójne z koncepcją Waszych ubrań.

Mamy nadzieję, że znaleźliście odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Jeśli czegoś jednak zabrakło lub macie wątpliwości dajcie znać w komentarzu lub napiszcie do nas. Chcielibyśmy, żeby wygląd i przebieg sesji był dla Was jasny, abyście nie musieli się niczym stresować. Wasze maleństwo wyczuje Wasz każdy niepokój, a nam zależy byście wszyscy czuli się dobrze.  Nie możemy już się doczekać aby Was poznać.